17 września 2019 roku, w wieku 86 lat w oblackim komunitecie w Katowicach zmarł o. Alfons Glanc OMI. Niespełna pół roku wcześniej świętowaliśmy wraz z nim 60-lecie Chrystusowego kapłaństwa.

Pochodził z ziemi śląskiej – z Radzionkowa. Syn Jana i Heleny urodził się 9 kwietnia 1933 roku. Wykształcenie gimnazjalne zdobył w Lublińcu a następnie wstąpił do nowicjatu oblatów w Markowicach na Kujawach, gdzie złożył pierwszą profesję zakonną 8 września 1953 roku.

Śluby wieczyste w Zgromadzeniu złożył na ręce prowincjała w Obrze 8 września 1956 roku.

Formację seminaryjną zwieńczył przyjęciem święceń prezbiteratu z rąk abp. Antoniego Baraniaka – Metropolity Poznańskiego – które otrzymał w Obrze 30 marca 1959 roku.

Praktycznie całe życie kapłańskie i zakonne poświęcił pracy duszpasterskiej. Posługiwał jako wikariusz w: Lublińcu, Laskowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, KędzierzynieKoźlu. Od 1970 do 1992 roku był proboszczem w Laskowicach Pomorskich, a potem w Bodzanowie. Od 1996 roku przebywał we wspólnocie katowickiej, posługując w parafii na Koszutce jako spowiednik i kierownik duchowy. Przez wiele lat spowiadał w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

Zapamiętamy o. Alona (tak wszyscy go nazywaliśmy) jako bardzo serdecznego i jednocześnie wymagającego kapłana. Miał wiele miłości do Boga i ludzi, ale także do ptaków i sportu. Jego powiedzonka typu „Trzeba to przetrzymać” przetrwają jeszcze kilka pokoleń i będą go nam przypominać. Nie znosił komunizmu i ciekawe, że odszedł od nas w 80 rocznicę napaści bolszewików na Polskę.

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie

 

Ojciec Alon został pochowany w kwaterze oblackiej na cmentarzu Bonifratrów w Katowicach – Bogucicach.