Tradycyjnie, 2 lutego, w dzień Matki Bożej Gromnicznej i Święto Ofiarowania Pańskiego, zebraliśmy się w katedrze katowickiej na spotkaniu osób konsekrowanych.

Na początku, w katedralnej krypcie, wysłuchaliśmy konferencję o. Jan Konior z zakonu jezuitów. Przedstawił w niej historię św. Stanisława Kostki jako inspirację do naszego życia zakonnego. Zachęcił również, abyśmy jako osoby konsekrowane wyzbywali się życiowych masek, które – jak stwierdził o. Jan – „zakłada nam szatan”. Zakłada je po to, abyśmy żyli w ułudzie i byli okradani z naszej zakonnej gorliwości. Na końcu zachęcił do pielęgnowania modlitwy pełnej ciszy, aby zachować bliską więź z Bogiem, który prowadzi nasze życie do prawdziwej przejrzystości.

Krypta w Katedrze – konferencja o. Jana Koniora SJ

Następnie udaliśmy się do świątyni, aby wspólnie przeżyć Eucharystię. Odprawił ją dla nas bp Adam Wodarczyk. W homilii wskazał, że inspirację do życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie znajdujemy w postawie świętej Rodziny, która przybyła do świątyni ofiarować Jezusa. Zachęcił nas również, abyśmy zapamiętali trzy słowa i wprowadzali je w nasze życie zakonne. Te słowa to: miłość, wierność i jedność. Ich wypełnienie możemy odnaleźć w postawie Symeona i Anny, którzy spotkali się ze świętą Rodziną. Ksiądz Biskup Adam życzył, aby i w naszym życiu widać było, że jesteśmy zjednoczeni z Bogiem i ludźmi poprzez naszą wierną miłość.

Na koniec zostaliśmy zaproszeni do wspólnego stołu w Wyższym Seminarium Duchownym na posiłek.